Neoddělitelnou součástí tvého každodenního stravování je také pitný režim. Když si zadáš do Googlu tato klíčová slova, vyskočí na tebe sponzorované příspěvky různých eshopů a dalších fitness stránek, které mají jediný cíl – prodat ti, co nejvíc balené vody, případně rovnou i nějaké doplňky stravy, protože ty si při čteních jejich článků uvědomíš, co všechno ti v organismu chybí.
Zastavme se na chvíli a narovinu si řekněme, že tvé tělo je inteligentní stroj, který si sám dokáže říct, že je dehydrované nebo ne. Měl/a jsi někdy žízeň? Nuž, tak asi vidíš, co tím chci říct. Určitě pij, určitě hodně a rozhodně čistou vodu. Čas od času si můžeš dát i minerálku, ale tvůj základ a ideálně i jedinou složku, by měla tvořit voda. Nic ochuceného, prostě čistá voda. A pij tolik, kolik tvůj organismus potřebuje. Napít se každou hodinu skleničky vody, nebo každý den vypít 2l vody zní docela zvláštně. Ani do auta nedolíváš kapaliny, dokud ti nesvítí kontrolka. A když tobě nesvítí žádná kontrolka (nemáš žízeň), proč bys měl pít pravidelně nějakou, předem určenou, dávku vody? Neřeknu ani slovo, když je tvým hobby časté chození na záchod, dá se tam toho opravdu hodně přečíst, ale opravdu tam potřebuješ chodit?
Něco jiného je pitný režim u tréninku. Tam ti doporučuji vždy lahev s vodou. Například já nosím malou 0,5l, kterou si před cvičením naplním a podle intenzity cvičení mi buď stačí nebo si ji doplním ještě jednou. A to zase nesedí s tím, co na tebe vyskakuje ve všech fitness článcích. Pokud necvičím, piji tak akorát a když cvičím, jsem schopen vypít i litr vody za necelou hodinu. Moje tělo si řekne, jestli má žízeň nebo ne. A řekne ti to i to tvoje. Věř mi. Tedy věř svému tělu.
PS: Tělo načerpá vodu i ze zeleniny a ovoce, takže to opravdu zbytečně nepřeháněj a používej starý dobrý rozum.
VODA S CITRONEM nebo VODA S JABLEČNÝM OCTEM
Určitě už i na tebe někde vyskočila rada, že musíš každé ráno vypít vodu s citronem nebo vodu s jablečným octem. Prý se ti stáhne žaludek a ty pak budeš méně jíst. Blbost, blbost a ještě jednou blbost. Nepij ani jedno, ani druhé. No dobře. V létě pro osvěžení, nebo po jídle si to klidně dej, ale pít to nalačno, aby se hublo je nesmysl. Dlouhodobé, pravidelné nebo časté pití těchto „zázraků“ může mít vliv na tvojí zubní sklovinu (pozdravuji tvého zubaře, pokud ti to doporučil), ale žádný pozitivní efekt na tvé hubnutí to mít nebude. Drž se čisté vody. Nic lepšího ještě lidi nevymysleli. Myslím to teď smrtelně vážně.
KÁVA
Jsem milovník kávy. Abych byl přesný – velký milovník kávy. Dokonce až tak, že si ji nechávám pražit bronzovým medailistou SLOVAK BARISTA CUP 2015. Nejsem náročný, stačí mi to nejlepší. A jelikož chutná i všem v mém okolí, můžeš si ji jednoduše objednat tu:
-
Čerstvě pražená káva – Muž v kuchyni BLACK
428 Kč – 890 Kč -
Čerstvě pražená káva – Muž v kuchyni HIPSTER
387 Kč – 790 Kč -
Čerstvě pražená káva – Muž v kuchyni BLEND
199 Kč – 690 Kč
Ale zpátky k pitnému režimu a ke kávě. Kávu jsem měl nejraději bez mléka a bez cukru. Jelikož je ale káva kyselá (nemyslím teď chuťově) s nízkým pH, nemusí každému padnout dobře. Pokud jsi například ve stresu nebo máš z nějakého důvodu překyselený žaludek, nemusí být černá káva úplne ideálním nápojem. Přidávám si proto do ní trochu mléka, protože kávě pH zvýší a není na žaludek takovou zátěží. A díky tomu jich můžu vypít za den i víc. Já osobě piju 2-4 kávy denně. Myslím ale presso, ne turka. A navíc, pokud je káva (jako například ta moje), opravdu kvalitná a pražena pod dohledem odborníka, není se čeho obávat. Cukr si ale do kávy už nedávám. A je to hlavně z toho důvodu, že jsem cukr na 6 dní v týdnu vyloučil ze své stravy. Ale o tom ti řeknu víc v jednotlivých Fázích mé Cesty za pekáčem.
Existují také názory, že pití kávy je nezdravé. Tady bych se pozastavil. Výše jsme si řekli, jaké to je s její kyselostí a pH, ale i to se dá eliminovat jednoduchou kombinací s mlékem. Jinak káva zdravému člověku a v normálním množství nijak neškodí. Vysoká dávka ale může být i smrtelná. Koneckonců je to jenom pesticid, kterým se některé rostliny brání škůdcům. Jelikož jsou lidi větší než hmyz, má káva pro nás stimulující účinky. Pokud by ale človek vypil 100 šálků za den, tak ho to rozhodně zabije! A pokud má někdo zdravotní problémy, například chronické onemocnění jater, rizikových už může být i pár šálků kávy!
Je nesporné, že kofein má povzbudivé účinky na koncentraci, snižuje pocit únavy a dokonce i na sportovní výkon díky tomu, že snižuje vnímání námahy. Navíc se rychle vstřebává. Od požití do 45 min. se ti vstřebá 99% přijatého kofeinu. Je běžné, že sportovci si dávkují kofein 30 – 60 min. před zátěží. Například sprintéři nebo fotbalisti před zápasem. Vytrvalostní sportovci také v průběhu dlouhodobého výkonu (cyklisti, maratonci…) Častokrát je to ale formou kofeinových tablet nebo prášku.
Ale teď bacha. Kofein je látka, na kterou si vytváříš rezistenci. Když tvůj organismus naučíš na určité množství, už mu nebude časem postačovat. Budeš nevědomky přidávat větší a větší dávky kofeinu a může to dopadnout až tak, že si budeš dávat kávu i před spaním. Dobře, to jsem možná trochu přehnal. Ale pravdou je, že velké množství kofeinu má sedativní účinky. Když vypiješ například 10 šálků, může se stát, že si budeš muset lehnout. Je to paradox, ale je to prostě fakt. Pokud chceš snížit svojí rezistenci na kofein, místo větších dávek si dopřej pár dnů až týden bez kávy. Káva se dá nahradit černým nebo zeleným čajem, které obsahují třetinový obsah kofeinu. Můžeš vyzkoušet i bezkofeinovou kávu, pokud je pro tebe nepředstavitelné začít den bez kávy. To například dělám já. Pro mne je to rituál, kterého se nevzdám.
Nedoporučuje se pít ani kávu ve večerních hodinách po 18:00. Pozdravuji všechny studenty, co se učí dlouho do noci. Já byl úplně stejný. Nedoporučuje se to ale proto, že kofein oddaluje vylučování melatoninu, tedy hormonu, který přispívá ke zkrácení času potřebného ke spánku. Takže pokud tě ráno nečeká zkouška, na kterou jsi se mohl učit v klidu celý týden, kávu už večer nepij. Chceš se přece dobře a kvalitně vyspat. A spánek, jak jsme si řekli v článku o hormonech, je zázračným lékem, který lidi přestávají využívat.
Kávu nepij ani hned po jídle. Je zvykem si dávat kafíčko po obědě. Kofein bohužel narušuje vstřebávání živin, například bílkovin. Dej si po jídle čas, alespoň hodinu, kdy si dopřeješ své oblíbené kafíčko.
A co se týče tréninku… To je dilema. Nevím, jak jsi na tom zdravotně. Já se za sportovce nepovažuji a proto se nepotřebuji dopovat kofeinem před tréninkem. Pokud ti chybí před tréninkem energie a cítíš se vyčerpaně, tak mi věř, že nejlepší způsob, jak energii vyrobit je, že se pustíš do tréninku. Vždyť si vezmi, jak se cítíš pokaždé nabuděně po tréninku. Tělo si energii vyrobí samo. Podle mého názoru, je na rekreační úrovni zbytečné dopovat ho dávkami kofeinu jenom proto, aby člověk podal lepší výkon. Nechám to ale na tobě.
ENERGETICKÉ NÁPOJE
Budu velice stručný. Zázrak jménem energetické nápoje je celý postavený na tom, že tě nadopují cukrem. A jelikož cukru přijímáš hodně i bez toho, zapomeň na ně. Myslím to tak, jak to píšu. Nepij je vůbec. Znám a vídám případy, kdy to lidi pijí místo kávy. Kecy typu chutná mi to a je to lepší, než kafe si nech pro své kamárady a svůj obézní život. Pokud si opravdu energeťák chceš dopřát, dej si ho v rámci svého YES DAY. V tom dnu je jedno kolik kalorii přijmeš. Ale v běžný den na to zapomeň. Jejich pitím jdeš proti sobě a tvému hubnutí.
Ale abych jenom nehanil, je fér uvést, že existují také kvalitní energetické nápoje bez cukru. Používají je hlavně sportovci před nebo v průběhu sportovního výkonu. Proti kávě mají výhodu v tom, že znáš přesnou dávku kofeinu, kterou do těla dostaneš. U kávy je to jenom odhadem, protože množství závisí od toho, jak dlouho se louhuje. A že obsahují nejenom kofein, ale také guaranu? Případně guaranin, matein nebo tein? Asi pro tebe bude novinkou, že jsou to jenom synonyma pro kofein, který nepochází z kávovníku.
ALKOHOL
Nepij vůbec. Máš teď chuť začít nadávat, že jo? Určitě začneš z rukávu teď vytahovat ty známe omluvy jaké je pivo zdravé, že je to tekutý chléb, o příznivých účincích vína bílého, červeného, růžového… Na chvíli tě zastavím. Kromě příjemných pocitů, většího sebevědomí a tekuté kuráže ti alkohol nic nepřinese. Je navíc plný cukru a prázdných kalorií, s kterými se tělo bude muset vypořádat. K tomu všemu ti zatěžuje orgány a vzniká na něm závislost. Takže je škodlivý nejenom pro tvoje zdraví, ale také tvůj finanční rozpočet a rodinu.
Má to však malé ale. Spíš velké ALE. Jsme lidi a já vím, že opravdu si příležitostní alkohol odepřít dokáže jenom málokdo. Takové dobře vychlazené pivečko, co? Toho se asi opravdu vzdát nedá. A všechny ty speciály jako IPA, APA, ALE, STOUT, které jenom čekají na to, aby je člověk ochutnal. Nuž ano. Já mám také rád pivo, mám rád i víno, ale mám rád i whiskey. Dá se tedy najít nějaký kompromis? Určitě dá. Ten kompromis se jmenuje YES DAY. Někdo tomu říká CHEAT DAY nebo VOLNÝ DEN. Já tomu říkám YES DAY, protože v ten den říkám YES na všechno včetně jídla a oblíbeného piva. Je to jediný den v týdnu, kdy si dopřeji opravdu všechno, co v týdnu nejím a nepiji. Místo toho, abych popíjel pivečko, vínečko a whiskey každý večer, tak si tyto radosti a slasti dopřeji v jeden den. Neznamená to spít se pod obraz. Znamená to, že si večer to pivečko k filmu klidně otevřu. Víc se o tom rozepisuji v Základních principech Fáze 2 a 3 nebo u Cesty za pekáčem pro ženy, protože tam vysvětluji, co se děje ve tvém těle, když si všechno zakázané dopřeješ právě jenom v jednom dni v týdnu. Tedy kromě toho, že se pak člověk o to víc těší na takový den a víc si tu svobodu vychutná.