BÍLKOVINY

BÍLKOVINY

Bílkoviny jsou jediná makroživina, která za celé ty roky nečelila negativnímu trendu jako tuky nebo sacharidy. Všeobecně jsou bílkoviny spojeny s nabíráním svalové hmoty. Myslím, že bílkoviny každý z nás spojuje s proteínovým práškem, který 99% lidí, co začnou cvičit, ihned pije. Protože to tak dělají všichni. Doplňkům stravy se věnuji v jiné záložce.

V každém případě je přínos bílkovin ve stravování zásadní. Pomáhají nejenom budovat, ale také udržovat svalovou hmotu. Jsou také zdrojem kalorii a platí pravidlo, že čím víc svalové tkáně člověk má, tím rychleji spaluje energii, takže má vyšší energetický výdej, čímž bílkoviny v podstatě přispívají i ke spalování tuků. Méně známým faktem je ale to, že přispívají také k lepšímu zdraví kostí a ich menšímu slábnutí při stárnutí.

Vyšší příjem bílkovin je žádoucí také v kontextu toho, že snižují krvní tlak a hladinu cukru v krvi. No a v neposlední řadě přinášejí vyšší pocit sytosti, čímž opět přispívají k tomu, že má člověk menší chuť se přežírat a „dotláčet se“ se sacharidy. Jenomže se nedají jíst jenom bílkoviny, i když představa každodenního pojídání steaků se mi líbí, je to stále jenom jedna ze tří makroživin.

Špatné jazyky tvrdí, že nadměrná konzumace bílkoviny může škodit. Tvrdí se, že zatěžují játra, ledviny a způsobují rakovinu střev. Hlavně pojídání červeného masa. Pokud se ti chce číst odborné studie na internetu, klidně můžeš, ale myslím si, že bude stačit když si řekneme, že člověk, který nemá přímo zdravotní problémy s výše uvedenými orgány, se zvýšeného příjmu bílkovin obávat nemusí. A ten, kdo tyto problémy již má, tak je určitě konzultuje se svým lékařem. Alespoň tomu chci věřit, je to totiž zodpovědné. No a co se týče rakoviny střev, tak v případě pestré a rozmanité stravy tento problém také odpadá.

A upřímně si řekněme, že zdravý člověk nedokáže sníst takové množství bílkovin, aby mu to uškodilo. Když půjdu do detailu, doporučené minimální množství je 1,1 – 1,2g/kg váhy. Toto množství ti postačí, abys neztrácel svalovou hmotu. Ale abys i nějakou nabral, v různých fitness článcích a knihách se doporučené množství pohybuje kolem…