TUKY

TUKY

Tuky si své nejhorší období odžily koncem dvacátého století a nemůžu tvrdit, že by i dnes měly vyhráno. Ještě i dnes je nízkotučná strava spojována se zdravým životním stylem. Vzpomeň si na všechna nízkotučná mléka, tvarohy, jogurty a sýry, které máš doma v lednici. Tuky si opravdu, ale opravdu nezaslouží takovou pověst, jaké se jim dostalo. Podobně jako bílkoviny a sacharidy, jsou i ony makroživinou, která nesmí být z naší stravy vyloučena. A myslím tím i ty opovrhované nasycené tuky.

Ale pěkně od začátku. Tuky poznáme nenasycené, které se dělí na mononenasycené a ty se nachází v tučném ovoci jako například avokádo, pak ořechy a případně i olivový olej, a dále na polynenasycené, které najdeš v mořských rybách jako je losos a makrela, pak v řepkovém oleji, semínkách, sóji atd. Už jenom z těch pár vyjmenovaných se dá usoudit, že se považují za zdravé tuky.

A co ty nasycené tuky? Ty jsou nezdravé? Ani zdaleka! Protože neškodí tvému zdraví a mylně jsou spojovány se srdečně-cévnými nemocemi a obezitou. Tlustí ale nejsme proto, že jíme nasycené tuky, ale protože jíme hodně a málo se hýbeme. Pro zdravého člověka nepředstavuje máslo, slanina a tuk v červeném mase žádné riziko. Je nutné ale zdůraznit, že to píšu v kontextu vyvážené stravy, která není složena jenom z tuků. Velice nerad bych navodil dojem, že když budeme jíst jenom slaninu, že budeme zdraví a hubení. Stejně jako u bílkovin a sacharidů je vyvážená strava základ a je to jenom jedna ze tří makroživin.

I přesto, že je žádoucí, aby většina tuků přijatých ve stravě byla nenasycených, není na místě nasycené úplně vyřadit. Právě naopak, jsou totiž také zdraví prospěšné a u muže udržují potřebnou hladinu testosteronu a zároveň zvyšují pocit sytosti. Takový rib-eye steak nebo vajíčka se slaninou ti najednou nepřijdou tak nezdravé, co? Vždyť ani nemají proč. Pokud si tedy k tomu steaku…