O doplňcích stravy

O doplňcích stravy

Nejsem žádným fanouškem a ani zastáncem doplňků stravy. Také jsem jim v minulosti propadl , to přiznávam. Multivitamin, céčko, proteiňák, rybí tuk a také koenzym Q10 se stali součástí mojí snídaně. V jeden moment jsem si uvědomil, že to vypadá hůř, než když si důchodce dává svoji dávku léků. Zeptal jsem se sám sebe, jestli jsem ještě normální. A ano, nedoporučil mi je lékař, ale lidi z fitness průmyslu a několik výživových poradců. Tedy těch, co měli kurz poradenství a velkou motivaci mi je prodávat.

Tělo je dokonalý stroj, který je z potravy schopen vzít si všechny potřebné vitaminy a minerály, které potřebuje a hlavně kolik jich potřebuje. To, co nepotřebuje, tak nebo tak vyloučí. Pokud se tedy vedle ovoce a zeleniny nacpeš i drahým multivitaminem (a řekněme, že tělo bude schopné jej využít a vstřebat na 100%, což je také na pováženou, že jo?), který je zároveň TOP-ultra-mega-nevím-co-ještě, tělo přijatý nadbytek stejně vyloučí. Většinou močí. Protože kromě vitaminů A, D, E a K se všechny vážou na vodu. Nuž, tak si sice neškodíš, ale platíš si v podstatě drahé močení. Super. Porcelán v záchodě musí mít radost.

Proto všude apeluji na každodenní pojídání ovoce a zeleniny, protože je to zdravé. Neslyšel jsi to už náhodou i v dětství? Tak stále to platí. A je to nejenom zdravější, ale i nesrovnatelně levnější než pojídání různých tablet a prášků.

Když ti doplněk stravy nepředepíše lékař, snaž se jim vyhnout. Ušetříš spoustu peněz. To je moje rada. Ber nebo nech být. A myslím tím i proteinové prášky. Jeden tvaroh obsahuje stejně bílkovin, pokud ne i víc, jako jedna dávka proteinového prášku. Když odmyslím cenu a dám na pomyslné misky vah prášek vs. jídlo, vybírám si jídlo.

Abych jenom nehanil, kvalitní proteinový prášek může být skvělý na doplnění příjmu bílkovin, které nemůžeš ve stravě přijmout. Ať už je to kvůli tomu, že nejíš živočišní stravu, nebo bys musel drasticky navýšit kalorický příjem (např. kdy se snažíš hubnout) nebo kvůli tomu, že chceš zásadním způsobem budovat svalovou hmotu. Ještě jednou zdůrazňuji slovo kvalitní.

Další doplněk stravy, který není na mojí černé listině, je rybí tuk. U nás a ve střední Evropě celkově, není konzumace mořských ryb tak běžná, jako v přímořských státech. Takže pokud nemáš každý týden na talíři lososa nebo makrelu, kvalitní rybí tuk je určitě řešením a nevyhýbal bych se mu. (pokračování níže)

Úspěšně hubnout bez jojo efektu se dá jednoduše – stačí, když ze své stravy nebudeš nic vynechávat.“

Muž v kuchyni


Víc si o tom můžeš přečíst v následujícím článku:

Období podzimu a v zimě, kdy nesvítí tolik sluníčka, ze kterého bychom získávali Vitamin D, je na místě uvažovat nad jeho suplementací. Doporučení užívat ho v tomto období považuji za logické, i když se jím osobně neřídím a neberu vitamin D samostatně jako doplněk stravy. Několik výzkumů prokázalo, že je tento vitamin důležitý nejenom pro zdraví kostí, ale také na posílení imunity.

A zmíním ještě jeden, a to je Vitamin C. Společně s dostatečným množstvím tekutin je totiž považován za způsob, jak si zkrátit dobu nachlazení. Kdykoliv jsem nachlazen, zvyšuji příjem vitaminu C. Ne žádnou echynaceu nebo kurkumu – s vyzdvihováním jejich super preventivních vlastností se potkávám u jejich prodejců, ale jejich opravdový a významný dopad na imunitu nebyl doposud prokázán.

Pokud bych to shrnul, jsem proti bezhlavému užívání doplňků stravy jenom proto, že ti někdo řekne, že dnešní potraviny jsou nekvalitní a proto si musíš koupit doplněk stravy. Kvalita potravin se dnes striktně kontroluje a v EÚ musí být vše na etiketě uvedeno. Tvrdit, že jsou na trhu všechny potraviny nekvalitní je pouhá lož, i když to chce trochu času se zorientovat v nabídce výrobců, kteří vědí, že jsme tak zaneprázdněni, že nemáme čas číst a rozhodujeme se pouze podle ceny.

Kvalitní, ale opravdu kvalitní doplňky stravy má smysl užívat, ale pouze za konkrétním účelem a ne jen tak pro jistotu. 

Mysli na to, když budeš z další skupinové přednášky odcházet s pocitem, že ti z kohoutku teče rezavá voda, že ovoce, které si koupíš je jenom papírová maketa bez výživové hodnoty a celý svět směřuje k armagedonu, ale když si koupíš tento multivitamin… a dále to určitě znáš. 

CHCEŠ SE NAUČIT JÍST, CO CHCEŠ A HUBNOUT?