Co jíst před a po cvičení

Co jíst před a po cvičení

Tělo je dokonalý stroj. Všechny krátkodobé nedostatky ti odpustí. Začali jsme, podle mého názoru, až příliš kombinovat, časovat, plánovat a počítat. Věřím, že nejsi vrcholový sportovec a ani se nepřipravuješ na MS v kulturistice. Nenamáhej svůj organismus povinným dávkováním jídla a uvidíš, že ti poděkuje.

PŘED TRÉNINKEM

Všeobecně se říká, že se musí jíst před tréninkem, abychom měli energii a sílu. Nuž, rovnou si řekněme, že je to moderní blbost. Nebo spíš moderně udržovaný přežitek. Nespočetněkrát jsem už slyšel, že 30 min. před fyzickou zátěží musím sníst banán s jogurtem nebo nějaké oříšky. Otevřeně ti říkám, že ani banán, ani jogurt a ani oříšky za půl hodiny nestrávíš. A natřásat se s jídlem v břiše je přinejlepším nepříjemné. Přinejhorším se pozvracíš. Pokud se opravdu nebudeš umět zbavit psychického bloku, že se musíš najíst, tak to udělej nejpozději! 2 hodiny před zátěží. Ale nejlépe uděláš, když před tréninkem nebudeš jíst vůbec.

Teď si určitě ťukáš do čela. Odporuje to všemu, co ti říkají, co se dočteš, co se doslechneš a co si myslíš. Věř mi, že na tvůj výkon nebude mít plné břicho žádný pozitivní vliv. Tvůj výkon ovlivní to, jak kvalitní odpočinek a spánek tělu dopřeješ a v jaké si aktuální formě a kondici. O to víc to platí, když chceš zhubnout. Nech své tělo čerpat ze svých vlastních zásob, určitě jich máš víc, než dost.

To, co právě čteš pro tebe musí být šok. Klidně si dej čas, nech si to projít hlavou, popřemýšlej nad tím, klidně i dvakrát a potom to vyzkoušej. Pokud bude tvůj sportovní výkon stejný ne-li lepší než předtím, tak mi dáš za pravdu. Nejíst před tréninkem mi nejenomže pomohlo rychleji zhubnout, ale i zlepšit moje výkony.

Úspěšně hubnout bez jojo efektu se dá jednoduše – stačí, když ze své stravy nebudeš nic vynechávat.“

Muž v kuchyni


Víc si o tom můžeš přečíst v následujícím článku:

PO TRÉNINKU

A co po tréninku? Mám opět nejíst ty mudrlant? Ne, naopak. Právě doba po tréninku je čas, kdy se najíst musíš. Tělo potřebuje doplnit živiny pro regeneraci. A co jíst? Určitě proteiňák a ideálně ještě ve sprše tak, jak to dělají všichni, že jo? Nuž v tomto tě asi zklamu. Nebo možná i potěším. Nepotřebuješ žádný proteiňák.

Potřebuješ hlavně sacharidy. V první řadě. V druhé řadě také i bílkoviny. Ale nemusíš hned, stačí do 30 min. po tréninku. Dej si 1-2 porce ovoce. Ideálně jablko, banán nebo hroznové víno. Jsem zastáncem pravidelného příjmu bílkovin, radši častěji, než obrovské množství nárazově, proto si ke svým dvěma banánům dám například 500 ml kefírového mléka. Nebo k jablku a hroznovému vínu 100 g sýru.

Bezprostředně po tréninku (do 30min.) to tělu bude bohatě postačovat. Ale svému dokonalému stroji musíš dodat víc. Do 2 až 2,5 hodin po tréninku si dej plnohodnotné jídlo B+T+S. Takže nějaký steak nebo lososa s bramborami, případně kuřecí maso s rýží a ořechy a nezapomeň na velkou porci zeleniny!

Nic víc nepotřebuješ vědět. Odteď se už nemůžeš vymlouvat, že ti to ještě nikdo neřekl.

CHCEŠ SE NAUČIT JÍST, CO CHCEŠ A HUBNOUT?