Všeobecně o tom, jak si skládat jídlo

Všeobecně o tom, jak si skládat jídlo

Asi tě nepřekvapí když řeknu, že neexistuje zázračný klíč. Přece jenom by naše jídla měla obsahovat všechny tři makroživiny a asi oceníš, pokud tu nebudu rozepisovat poměry v procentech. Někdy budeš mít víc sacharidů, někdy tuků a někdy zase bílkovin. Je to v pořádku, je to normální, je to lidské.

Kdykoliv tedy budeš uvažovat o složení jídla (pokud tedy nebudeš mít chuť na něco z mého blogu 🙂 ), tak tvoje jídla by měla obsahovat bílkoviny, sacharidy a také tuky. Pokud si četl záložku o makroživinách, tak víš, že ani jedné se nemusíš úplně bát a je spíš žádoucí, aby byly zastoupeny všechny. Budu pro ně používat označení B, T, S.

Každé hlavní jídlo tvého dne bude vypadat následovně: B+T+S a k tomu zelenina. Ze záložky o sacharidech víš, že ne každou zeleninu označuji S, protože obsah sacharidů v ní není nijak zásadní. Myslím tím zeleninu jako salát, rajčata, okurky atd. Taková zelenina ale obsahuje vitamíny, minerály a vlákninu, které jíš určitě poskrovnu a je víc než žádoucí, abys jí jedl víc.

Když tedy víš, jak si poskládat hlavní jídla, co mezitím? Pokud budeš mít na něco chuť, dej si porci…