Všeobecně o tom, jak si skládat jídlo

Všeobecně o tom, jak si skládat jídlo

Asi tě nepřekvapí když řeknu, že neexistuje zázračný klíč. Přece jenom by naše jídla měla obsahovat všechny tři makroživiny a asi oceníš, pokud tu nebudu rozepisovat poměry v procentech. Někdy budeš mít víc sacharidů, někdy tuků a někdy zase bílkovin. Je to v pořádku, je to normální, je to lidské.

Kdykoliv tedy budeš uvažovat o složení jídla (pokud tedy nebudeš mít chuť na něco z mého blogu 🙂 ), tak tvoje jídla by měla obsahovat bílkoviny, sacharidy a také tuky. Pokud si četl záložku o makroživinách, tak víš, že ani jedné se nemusíš úplně bát a je spíš žádoucí, aby byly zastoupeny všechny. Budu pro ně používat označení B, T, S.

Každé hlavní jídlo tvého dne bude vypadat následovně: B+T+S a k tomu zelenina. Ze záložky o sacharidech víš, že ne každou zeleninu označuji S, protože obsah sacharidů v ní není nijak zásadní. Myslím tím zeleninu jako salát, rajčata, okurky atd. Taková zelenina ale obsahuje vitamíny, minerály a vlákninu, které jíš určitě poskrovnu a je víc než žádoucí, abys jí jedl víc.

Když tedy víš, jak si poskládat hlavní jídla, co mezitím? Pokud budeš mít na něco chuť, dej si porci ovoce. Ovoce také obsahuje sacharidy (kterých ty už se nebojíš) a také vlákninu. Samozřejmě i vitamíny a minerály. A proč právě ovoce? Ruku na srdce, jíme ho málo. Opravdu málo. A pokud ovoce ještě navíc doplníš i sýrem nebo jogurtem (takový banán s jogurtem je perfektní!) dostaneš opět kombinaci B+T+S.

Počet jídel za den není nikde striktně stanovený. Někdo jí režimem 3+3, tedy 3 hlavní jídla a 3 svačinky, případně 2 svačinky a pozdní večeře. Někdo si to nastaví na 3+2, někdo 3+1 a někdo 3+0. Ty si také najdeš svůj rytmus. Když se vydáš na Cestu za pekáčem, budeš si moci dopřát jeden den v týdnu, kdy budeš jíst všechno, co chceš a kolik chceš. Proč je to efektnívní na tvé hubnutí si řekneme víc v článku Základní principy u jednotlivých fází.

Ale zpátky k běžnému každodennímu životu. Hlavně pokud začínáš se zdravým stravováním, případně i vařením. Nic nepokazíš, pokud budeš nad složením jídla přemýšlet následující rovnicí:

TVŮJ DEN = ((B+T+S)+ZELENINA)+ OVOCE

No a to ovoce na konci rovnice ještě klidně doplň zmíněnou bílkovinou a budeš úplně v pohodě a nemusíš si ani počítat poměr bílkovin, tuků a ani sacharidů. A díky porci zeleniny a ovoce přijmeš i dostatek vlákniny. Toto je základní složení jídel, kdy budeš jíst zdravě a vyváženě.

SNÍDANĚ

Nejdůležitější jídlo dne. Kolikrát jsme to už slyšeli? Já alespoň milionkrát. Vyskakuje to na mne také od různých blogerů, známých nebo neznámých osobností. Mojí rodiče mi to také tlačili od mala. Ale to je vše. Zatím jsem neviděl důkaz a ani žádnou studii, která by dokázala, že snídat je vysloveně pro tvůj organizmus prospěšnější, než nesnídat.

Nechám rozhodnutí na tobě. Je to, podle mě, každého osobní věc, zda snídá nebo ne. Nesnídaním si vysloveně neškodíš a snídaním si vysloveně neprospíváš. Rozhodni se sám, co je pro tebe příjemnější a pohodlnější.

JÍDELNÍČKY – PRAKTICKÁ UKÁZKA

Můj blog je hlavně o tom, aby sis moje mohl/a mé recepty nakombinovat tak, aby ses stravoval/a zdravě, jednoduše a chutně.

Rozdělení na snídaně-oběd-večeře ber jako praktickou ukázku toho, jak můj blog využít z pohodlí domova.

Pokud budeš mít zájem si nechat poradit také konkrétně, najdeš i kompletní jídelníčky. Stačí si vybrat:

CHCEŠ SE NAUČIT JÍST, CO CHCEŠ A HUBNOUT?