Určitě jsi slyšel, že sacharidy jsou zlé. Bohužel to schytávají ze všech stran a pomalu se proti nim vedou vojny a vznikají další a další protisacharidové odboje. Problematika je ale trochu komplexnější a házet a všechny sacharidy do jednoho pytle s označením ZLÉ, není správné. Sacharidy dělíme na jednoduché a komplexní. Mezi sacharidy se řadí i vláknina, která je pro tvé trávení velice přínosná, ale pěkně po pořádku.
Jednoduché sacharidy, říkejme jim lidově cukry, jsou v dnešní době obsažené v tolika výrobcích, že je konzumujeme až v příliš velkých množstvích. Jejich zdrojem jsou všechny slazené nápoje, džusy, čokolády, sladkosti, cukrovinky, alkohol, průmyslově zpracované potraviny apod. Právě tyto sacharidy bychom měly přijímat v co nejmenším množství. Fitness průmysl proti nim začal brojit, ale bohužel se s nimi svezly i ty komplexní, ale boj proti nim už není na místě. Spíš naopak. Jako makroživina jsou pro tělo velice přínosná.
Hlavním úkolem sacharidů je, že tvému organismu dodávají energii. Tělo si většinu přijatých sacharidů rozloží na glukózu, která slouží jako palivo pro tvé každodenní fungování. Nadbytek se pak ukládá ve formě tuků na horší časy. Tedy „horší“ časy. Tělo neřeší v jakých časech právě žiješ, ale když jich má nadbytek, uloží si je, protože je to dobrý hospodář. Nemůžeš se na něj za to zlobit. A toto je ten bod, kdy se lidi začaly sacharidů bát. Jenomže problémem nejsou samotné sacharidy, ale jejich výrazný nadbytek ve stravě a rovněž málo pohybu, který má za následek, že přijatou energii tělo nedokáže zužitkovat a tak si ji uloží ve formě tukových zásob a my jsme pak krásně obalení jako v bavlnce. Nezdravé bavlnce nutno dodat. (pokračování níže)
„Úspěšně hubnout bez jojo efektu se dá jednoduše – stačí, když ze své stravy nebudeš nic vynechávat.“
Muž v kuchyni
Víc si o tom můžeš přečíst v následujícím článku:
pokračování:
Důležitým úkolem sacharidů je doplňování glykogenových zásob v našich svalech, které právě glykogen používají jako hlavní zdroj energie počas tréninku. Nuž, sacharidy bychom jíst nejenom měly, ale jíst je i musíme, protože když jich tělo nebude mít dostatek, začne si zásoby doplňovat z bílkovin, takže jako první sáhne po našich svalech. A to nemyslím obrazně. Je to pro tělo jednodušší a pro nás tím pádem neefektivní.
A když jsme již otevřeli otázku doplnění energie po tréninku, asi chápeš, kam tím mířím – pojídání sacharidů ve večerních hodinách. Většina lidí cvičí po práci. A pokud cvičíš ráno, také čti dál. Toto je totiž asi nejústálenější mýtus, který mezi lidmi koluje a zná ho i paní Kopečková z Horní-Dolní. Večer prý nesmíš sacharidy. Nebudu chodit kolem horké kaše – je to blbost. Pokud bych to obrátil, právěže večer bys měl sacharidy jíst. Nemyslím cukry. Myslím ty komplexní sacharidy. Tělo na noc nevypneš, funguje dál. Naopak mu spánkem dopřáváš 6-8 hodin půstu. Ale je pravdou, že poslední jídlo bys měl jíst minimálně 2 hodiny před spaním. Uvedu příklad na sobě. Poslední jídlo mám něco mále před 20:00 a spát chodím mezi 00:00-00:30. A dávám si plnohodnotnou večeři včetně sacharidů. Velice zjednodušeně by se dalo říct, že pro tělo je nejdůležitější ne to, kdy jíš, ale kolik toho sníš za celý den/týden. Zdroje těchto komplexních sacharidů, tedy těch, kterých se bát nemusíš, nalezneš níže.
Pojďme si ještě něco říct o vláknině a proč je pro tebe tak důležitá. Její důležitost se někdy opravdu podceňuje, ale je to škoda. Je velice, ale velice užitečná pro zdraví tvého trávícího traktu. Nejenom, že optimalizuje a napomáhá zdraví střev, stejně tak přispívá ke snižování hladiny cholesterolu, protože reguluje vstřebávání tuků a cholesterolu, ovlivňuje trávení a vstřebávání sacharidů a tím snižuje rychlost, kterou se glukóza vstřebává do krevního oběhu. Nejenom, že ředí toxický odpad ve střevech, ale také urychluje přechod natrávené potravy a v neposlední řadě pozitivně ovlivňuje vstřebávání vitamínů a minerálů a dokonce také tvou tělesnou hmotnost, protože potraviny s vysokým obsahem vlákniny tě i víc zasytí a ty se pak nepřejídáš.
Vlákninu najdeš v ovoci, zelenině, celozrnných potravinách, luštěninách a vlákninu obsahují také ořechy. A pak, že proč je vegetariánská strava tak zdravá, no ne? Nebudu toto téma opět otevírat, ale i jako masožravec rozhodně jez hodně zeleniny, ovoce, oříšků, luštěniny, ovesných vloček a budeš v pohodě.
ZDROJE SACHARIDŮ:
Ovoce, Luštěniny, Obilniny, Rýže, Ovesné vločky, Těstoviny, Pečivo
Zelenina – označena „S“ v jídlech: brambory, batáty, dýně – všechny druhy, červená řepa, mrkev
Zelenina – neoznačena „S“ v jídlech a můžeš jí jíst kolik chceš a kdy chceš: rajčata, paprika, okurka, cibule, cuketa, špenát, salát – všechny druhy, brokolice, květák, kedluben, ředkvičky, kapusta, zelí, houby, lilek, chřest
ZDROJE VLÁKNINY:
Ovoce, Zelenina, Luštěniny, Ořechy, Ovesné vločky, Celozrnné výrobky