SACHARIDY

SACHARIDY

Určitě jsi slyšel, že sacharidy jsou zlé. Bohužel to schytávají ze všech stran a pomalu se proti nim vedou vojny a vznikají další a další protisacharidové odboje. Problematika je ale trochu komplexnější a házet a všechny sacharidy do jednoho pytle s označením ZLÉ, není správné. Sacharidy dělíme na jednoduché a komplexní. Mezi sacharidy se řadí i vláknina, která je pro tvé trávení velice přínosná, ale pěkně po pořádku.

Jednoduché sacharidy, říkejme jim lidově cukry, jsou v dnešní době obsažené v tolika výrobcích, že je konzumujeme až v příliš velkých množstvích. Jejich zdrojem jsou všechny slazené nápoje, džusy, čokolády, sladkosti, cukrovinky, alkohol, průmyslově zpracované potraviny apod. Právě tyto sacharidy bychom měly přijímat v co nejmenším množství. Fitness průmysl proti nim začal brojit, ale bohužel se s nimi svezly i ty komplexní, ale boj proti nim už není na místě. Spíš naopak. Jako makroživina jsou pro tělo velice přínosná.

Hlavním úkolem sacharidů je, že tvému organismu dodávají energii. Tělo si většinu přijatých sacharidů rozloží na glukózu, která slouží jako palivo pro tvé každodenní fungování. Nadbytek se pak ukládá ve formě tuků na horší časy. Tedy „horší“ časy. Tělo neřeší v jakých časech právě žiješ, ale když jich má nadbytek, uloží si je, protože je to dobrý hospodář. Nemůžeš se na něj za to zlobit. A toto je ten bod, kdy se lidi začaly sacharidů bát. Jenomže problémem nejsou samotné sacharidy, ale jejich výrazný nadbytek ve stravě a rovněž málo pohybu, který má za následek, že přijatou energii tělo nedokáže zužitkovat a tak si ji uloží ve formě tukových zásob a my jsme pak krásně obalení jako v bavlnce. Nezdravé bavlnce nutno dodat.

Důležitým úkolem sacharidů je doplňování…